Przyszłość edukacji ratowniczej według Mayo
Dodane przez Krzysiek dnia 30 kwiecień 2010 14:54
Klinika Mayo, duża praktyka medyczna o charakterze not-for-profit, otworzyła w ostatnich dniach nowoczesne centrum symulacyjne, w którym ratownicy mogą w bezpieczny sposób uczyć się zaawansowanych technik w bezpieczny sposób.


Rozszerzona zawartość newsa
Dzięki zaawansowanym manekinom, ratownicy - główna grupa docelowa centrum - mogą stosować inwazyjne techniki bez narażania życia i zdrowia pacjentów.

Centrum jest repliką oddziału ratunkowego, oddziału intensywnej terapii, pokoi szpitalnych i pokoi badań. Studenci mogą tam szlifować cały wachlarz umiejętności od pielęgniarstwa po czynności ratownicze. Skomputeryzowane, niezwykle realistyczne manekiny krwawią, płaczą, przestają oddychać, wymagają trudnej intubacji i stawiają wiele innych trudnych zadań medycznych. W ten sposób Centrum Symulacyjne pozwala obecnym i przyszłym pracownikom ochrony zdrowia na przygotowanie się do zawodu i dalsze szlifowanie umiejętności.

Jedną z głównych zalet centrum jest jego pełna integracja ze środowiskiem szpitalnym, co pozwala na zaawansowane szkolenia zespołów oraz dostęp do najnowszych technik, wyposażenia i specjalistów w ramach wsparcia aktywnych, realistycznych sytuacji szkoleniowych.

Centrum opiera swoje szkolenia na trzech trzonach: modułach szkoleniowych które pozwalają chirurgom i lekarzom na ćwiczenia takich procedur jak usunięcie nerki lub operowanie pęcherzyka żółciowego ;wysokiej jakości manekinach które fizjologicznie reagują na zabiegi lecznicze oraz nauka na realistycznych "pacjentach".

"21 wiek wymaga zmiany paradygmatu nauczania opieki zdrowotnej" wyjaśnia dr Paul Andrews, dyrektor Centrum Symulacyjnego. "Większośc nauki spędzamy w próżni. Siedzimy nad książkami i studiujemy. Centrum jest narzędziem do zebrania grup i zajęcia się kompleksowymi problemami, i pozwolenia im na praktykę zanim jeszcze dotkną żywego pacjenta. Bezpieczeństwo staje się kluczowym aspektem."

Według wyjaśnień dyrektora centrum, przyszłością treningu medycznego nie będą już wyłącznie podręczniki i wykłady, gdzie szkolenie jest pasywne, ale raczej partnerstwo z nowym światem interaktywnej symulacji, gdzie scenariusze medyczne mogą być rozwijane na wszystkie poziomy komplikacji.

Więcej na www.mayoclinic.org i www.mayo.edu.

Źródło: Portal ZWIAD